Profilaktyka drogą do zdrowych i pięknych zębów cz.2

Czy dieta ma znaczenie w profilaktyce?

Tak. Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy musimy zadbać o wzmocnienie struktury twardych tkanek zęba poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. Jedzenie bogata w składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor oraz witaminy A, C, D wpływa na prawidłowy rozwój zębów.

Czy, aby mieć zdrowe zęby należy zrezygnować ze słodyczy?

Najbardziej niekorzystne jest spożywanie słodyczy, między posiłkami, gdy wkrótce po tym nie ma możliwości umycia zębów. Dobrze jest ograniczyć spożywanie słodyczy, a po ich zjedzeniu umyć zęby.

Jak możemy oprócz diety wzmocnić nasze zęby?

Najlepszą formą jest profilaktyka fluorkowa czyli lakierowanie zębów preparatami zawierającymi fluor. Może być ono stosowane w profilaktyce całego uzębienia oraz wybranych miejsc. Zabieg lakierowania wykonuje się w gabinecie stomatologicznym na zdrowe zęby oraz oczyszczone z nalotu i kamienia. Powinien być powtarzany 2-4 razy w roku w zależności od skłonności pacjenta do próchnicy. Lakierowanie wzmacnia szkliwo, zapobiega powstawaniu próchnicy oraz znosi nadwrażliwość szyjek zębowych.

Jakimi jeszcze zabiegami można ochraniać nasze zęby przed próchnicą?

Doskonałym zabiegiem jest lakowanie bruzd zębów. Wykonuje się je w zębach trzonowych i przedtrzonowych stałych oraz trzonowych mlecznych. Zabieg lakowania należy przeprowadzać jak najwcześniej od momentu wyrznięcia się zęba. Lakować można tylko zdrowe zęby.

Jak często powinno się przychodzić do stomatologa?

Wizyta kontrolna powinna być przeprowadzana co pół roku u osoby dorosłej, a u dzieci co 3-4 miesiące ze względu na większą skłonność do próchnicy.

Na czym polega czyszczenie zębów z kamienia?

Czyszczenie z kamienia jest to zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych gromadzących się nad i poddziąsłowo. Oprócz kamienia usuwa się też osad nazębny poprzez stosowanie metody ultradźwiękowej, piaskowanie i polerowanie zębów.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Odwiedź nasz gabinet stomatologiczny!