Profilaktyka drogą do zdrowych i pięknych zębów cz.1

stomatologia kulczyccy

Profilaktyka to zabiegi, które mają na celu wzmocnienie zębów i ochronę przed próchnicą. Prawidłowe i regularne stosowanie pozwala osiągnąć doskonałe efekty w postaci zdrowych i pięknych zębów oraz zmniejszyć ryzyko powstawania próchnicy. A oto najczęściej zadawane pytania:

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy zębów?

Należy skutecznie i systematycznie czyścić płytkę nazębną poprzez szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie minimum przez 3 minuty: rano po śniadaniu i wieczorem po ostatnim posiłku.

Czy można podawać dziecku w nocy słodkie napoje?

Nie. W nocy dziecko powinno dostawać tylko wodę. Niewskazane jest podawanie soków lub herbatki ponieważ bardzo szybko rozwija się próchnica zębów mlecznych.

A co z najmłodszymi dziećmi karmionymi mlekiem na żądanie?

Bardzo ważne jest wyrabianie nawyku mycia zębów już w okresie niemowlęcym. Nawet gdy jeszcze nie ma ząbków ważne jest przecieranie dziąseł gazą zwilżoną przegotowaną wodą lub rumiankiem przynajmniej 2 razy dziennie. Po karmieniu nocnym koniecznie trzeba przecierać dziąsła lub pierwsze ząbki, zapobiega tworzeniu się tzw. próchnicy butelkowej.

Czy szczoteczka do zębów wystarczy?

Oprócz miękkiej szczoteczki do zębów ważne jest używanie nici dentystycznej zawierającej fluor, do oczyszczania przestrzeni zębowych. Czyścimy wykonując pionowe ruchy, należy unikać „piłowania”. Po szczotkowaniu zębów i nitkowaniu dobrze jest stosować bezalkoholowy płyn do płukania jamy ustnej. Nie należy też zapominać o czyszczeniu języka oraz policzków.

A co z gumą do żucia?

Żucie gumy bez cukru pobudza wydzielanie śliny, co wpływa korzystnie na samooczyszczanie się zębów, a zawarty w gumie ksylitol hamuje rozwój bakterii płytki nazębnej. Gumę do żucia warto stosować po posiłkach, kiedy nie ma możliwości wyszczotkowania zębów. Żucie gumy nie powinno trwać dłużej niż 5-10 minut, dłuższe i częste żucie gumy ma niekorzystny wpływ na stawy skroniowo-żuchwowe.

 

Więcej możesz dowiedzieć się w kolejnej części artykułu. Jeżeli chciałbyś profesjonalnej konsultacji to spotkaj się z nami w jednym z naszych gabinetów. W Gliwicach lub Sośnicowicach. Przeanalizujemy, powiemy co trzeba poprawić, albo poprawimy. Decyzja należy do Ciebie.